1. RADIOFREKWENCJA MIKROIGŁOWA – NA CZYM POLEGA ZABIEG?
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej to nowoczesna metoda stosowana w kosmetologii i medycynie estetycznej, która łączy działania dwóch technologii: mikronakłuwania i radiofrekwencji. Celem zabiegu jest poprawa kondycji skóry, redukcja zmarszczek, blizn, a także ujędrnienie i wygładzenie powierzchni skóry.
Podczas zabiegu do skóry przykładana jest głowica z niewielkimi igłami, które tworzą na skórze mikronakłucia. Te mikrourazy pobudzają naturalne procesy regeneracyjne organizmu, co prowadzi do produkcji kolagenu i elastyny, dwóch kluczowych białek odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry.
Następnie w tym samym czasie dostarczana jest energia fal radiowych. Radiofrekwencja generuje ciepło w głębszych warstwach skóry, co przyczynia się do dalszej stymulacji produkcji kolagenu i poprawy struktury skóry.
2. WSKAZANIA
– wiotkość skóry twarzy lub ciała, np. wiotkość brzucha, ramion, ud
– zmarszczki
– opadający owal twarzy
– blizny potrądzikowe, pourazowe
– rozszerzone pory
– nierówna struktura skóry
– skóra łojotokowa
– poszarzała cera, pozbawiona blasku
– rozstępy
– nierówny koloryt skóry
– wspomagająco w leczeniu trądziku
3. REKONWALESCENCJA PO ZABIEGU I JEGO BEZPIECZEŃSTWO
Pierwsze dni po zabiegu:
Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, obrzęknięta i delikatnie bolesna. To normalne objawy, które związane są z mikrouszkodzeniami skóry.
Zaczerwienienie zazwyczaj ustępuje po kilku godzinach, do kilku dni, w zależności od indywidualnej wrażliwości skóry i intensywności zabiegu.
Może wystąpić drobne pieczenie lub swędzenie, które są typowe dla reakcji zapalnych.
Pielęgnacja po zabiegu:
Zaleca się oczyszczanie twarzy, unikając agresywnych środków oraz delikatne osuszanie skóry za pomocą jednorazowych ręczników.
Zalecane produkty do oczyszczania:
– Dermomedica Snail Foam
– Arkana Neuro Cannabis Foam
Wykorzystanie łagodzących i nawilżających preparatów jest bardzo ważne, aby wspomóc proces gojenia. Należy unikać produktów zawierających alkohol lub działających wysuszająco.
Zalecane produkty do stosowania po zabiegu:
– Dermomedica Healing B3-LA Serum
– Dermomedica Snail B3 Serum
– Arkana Lactobionic 5% & Hyaluron Cream
– Arkana Extreme Regenerator
Należy stosować również kremy przeciwsłoneczne o wysokim SPF i unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce przez co najmniej kilka tygodni.
Polecane kremy z filtrem:
– Arkana Sun Protect Cream SPF50
– Cell Fusion C Laser Sunscreen SPF50
– Dermomedica Anioxidant Mineral Cream SPF30
Zazwyczaj w ciągu 2-3 dni po zabiegu można wrócić do codziennych aktywności. Należy jednak unikać intensywnego wysiłku fizycznego przez kilka dni oraz sauny i basenu przez co najmniej 7 dni od zabiegu.
Nie wskazane jest również nakładanie makijażu przez 72h po zabiegu.
4. BEZPIECZEŃSTWO ZABIEGU
Radiofrekwencja mikroigłowa polega na połączeniu mikrouszkodzeń skóry z działaniem fal radiowych, co stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Procedura ta jest mało inwazyjna, co ogranicza ryzyko powikłań.
Zabieg przeprowadzony odpowiednim sprzętem zapewnia kontrolowaną energię i minimalizuje ryzyko poparzeń, czy przegrzania skóry.
Zabieg wykonany przez doświadczonego kosmetologa jest w pełni bezpieczny, ponadto istnieje możliwość dopasowania parametrów do skóry i jej potrzeb co znacząco zmniejsza ryzyko jakichkolwiek komplikacji pozabiegowych oraz skutków ubocznych.
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej jest więc bezpieczny, a przestrzeganie zaleceń pozabiegowych oraz wybór odpowiedniego specjalisty minimalizuje ryzyko wszelkich powikłań.
5. NA JAKIE PROBLEMY POMAGA RADIOFREKWENCJA MIKROIGŁOWA?
BLIZNY
Radiofrekwencja mikoigłowa działa na blizny poprzez wprowadzenie cienkich igiełek w głąb skóry, co powoduje mikrouszkodzenia. Po ich powstaniu organizm uruchamia procesy regeneracyjne, produkując kolagen i elastynę. Radiofrekwencja dodatkowo podgrzewa tkanki, co wspomaga regenerację i wygładzenie blizn, zwłaszcza tych po trądziku czy urazach.
ROZSTĘPY
Podobnie jak w przypadku blizn, zabieg wpływa na rozstępy poprzez stymulację produkcji kolagenu. Mikrouszkodzenia powodują, że skóra w okolicy rozstępów się regeneruje a podgrzanie tkanek przyśpiesza proces gojenia. Efektem jest poprawa koloru rozstępów tak, że są one zbliżone kolorem do naturalnego odcienia skóry oraz stają się bardziej wygładzone.
ZMARSZCZKI
Radiofrekwencja mikroigłowa jest efektywna w redukcji zmarszczek, dzięki stymulacji produkcji kolagenu i elastyny. Ciepło, które wytwarza się podczas zabiegu, powoduje obkurczenie włókien kolagenowych, co prowadzi do natychmiastowego liftingu. Regularne sesje pomagają wygładzić zmarszczki i poprawić elastyczność skóry.
ROZSZERZONE PORY
Zabieg ten może znacząco poprawić wygląd rozszerzonych porów. Mikroigłowanie wspomaga odnowę naskórka i zwiększa produkcję kolagenu, co wpływa na ujędrnienie skóry i zmniejszenie widoczności porów. Podgrzanie tkanek sprzyja również właściwej cyrkulacji krwi, co dodatkowo poprawia strukturę skóry.
OPADAJĄCY OWAL TWARZY
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej może pomóc w modelowaniu owalu twarzy poprzez pobudzenie procesów regeneracyjnych i ujędrnienie skóry. Mikrouszkodzenia oraz podgrzewanie tkanek prowadzą do liftingu, co skutkuje redukcją widoczności opadniętych konturów twarzy. Skóra staje się bardziej elastyczna i sprężysta.
6. EFEKTY ZABIEGOWE
- Zwiększenie jędrności i elastyczności skóry – dzięki stymulacji produkcji kolagenu i elastyny
- Redukcja zmarszczek i linii mimicznych – skóra staje się wygładzona, a drobne zmarszczki ulegają spłyceniu
- Poprawa struktury skóry – wygładzenie nierówności, blizn oraz rozstępów
- Regulacja wydzielania sebum i zmniejszenie porów – przydatne dla osób borykających się z cerą tłustą i problemami trądzikowymi
- Efekt liftingujący – poprawa owalu twarzy oraz konturów
7. PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU
- ciąża i okres laktacji
- epilepsja
- infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze
- nieuregulowana cukrzyca
- tendencja do bliznowców i keloidów
- choroby nowotworowe
- niewydolność nerek, wątroby
- niekontrolowane nadciśnienie tętnicze
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
- zaburzenia krzepnięcia krwi, hemofilia
- przyjmowanie leków z izotretynoiną – zabieg można wykonać po 6 miesiącach od zakończenia terapii
- przerwana ciągłość skóry w miejscu zabiegu, rany, otarcia
- stwardnienie rozsiane
- choroby krwi – anemia, małopłytkowość
- rozrusznik serca
- metalowe, silikonowe implanty w okolicy zabiegowej
8. JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU, ABY ZWIĘKSZYĆ JEGO SKUTECZNOŚĆ?
Aby zwiększyć skuteczność zabiegu, warto zastosować się do poniższych wskazówek:
– Unikanie słońca – przez co najmniej tydzień przed zabiegiem unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce oraz solarium. Skóra powinna być w jak najlepszej kondycji. Ekspozycja na słońce zaburza barierę hydrolipidową skóry co w konsekwencji może doprowadzić do podrażnień.
– Zastosowanie peelingów – delikatna eksfoliacja może pomóc w przygotowaniu skóry. Należy jednak unikać intensywnych peelingów chemicznych na dwa tygodnie przed zabiegiem. Wskazane jest jednak wykonanie lekkiego peelingu, np. enzymatycznego na dwa dni przed zabiegiem.
– Ograniczenie stosowania leków i produktów drażniących – na kilka dni przed zabiegiem unikaj leków przeciwzapalnych, retinoidów oraz innych substancji, które mogą podrażnić skórę.
– Nawadnianie organizmu – pij wystarczającą ilość wody, aby skóra była dobrze nawodniona. W dniu zabiegu możesz wypić elektrolity co zwiększy nawodnienie tkanek.
Przestrzeganie tych wskazówek pomoże maksymalizować efekty zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej.