Depilacja laserowa - trwała i komfortowa metoda usuwania niechcianego owłosienia
1. Rodzaje depilacji laserowej
Istnieją różne typy laserów stosowane w depilacji, z których najpopularniejsze to laser diodowy i IPL (Intense Pulsed Light). Główna różnica między nimi polega na użytej technologii.
- Laser diodowy: wykorzystuje skoncentrowaną wiązkę światła o określonej długości fali, co zapewnia wysoką skuteczność i precyzję. Oddziałuje bezpośrednio na mieszki włosowe doprowadzając do ich trwałego uszkodzenia. Laser diodowy jest uważany za najbardziej efektywny w redukcji owłosienia.
- IPL (Intense Pulsed Light): Emituje szerokie spektrum światła, które ogrzewa cebulki włosa. Przez rozproszoną wiązkę światła, IPL nie prowadzi do trwałego uszkodzenia cebulki a jedynie ją osłabia.
2. Laserowe usuwanie włosów dla kogo polecamy ten zabieg?
3. Ile zabiegów depilacji laserowej trzeba zrobić, by pozbyć się niechcianego owłosienia?
Aby uzyskać trwałe efekty, należy wykonać serię zabiegów depilacji laserowej. Liczba zabiegów depilacji laserowej zależy od wielu czynników, takich jak:
- typ włosa (ciemny, jasny, gruby, cienki)
- grubość owłosienia
- fototyp skór
Zazwyczaj zaleca się wykonanie serii 6-8 zabiegów, które odbywają się w odstępach co 4-8 tygodni. Odstępy między zabiegami zależą od obszaru depilacji. Przed rozpoczęciem pierwszego zabiegu doświadczony kosmetolog przeprowadzi konsultację tak, by dopasować najskuteczniejszą procedurę. W niektórych przypadkach, szczególnie przy zaburzeniach hormonalnych, efekty mogą się różnić, co powinno być omówione z kosmetologiem przed rozpoczęciem serii zabiegów.
Po zakończeniu serii zabiegowej w większości przypadków udaje się usunąć 80-90% owłosienia. Dla utrzymania efektów zaleca się przeprowadzenie zabiegu przypominającego raz na 6-12 miesięcy.
4. Czy depilacja laserowa boli?
Chociaż depilacja laserowa jest powszechnie uznawana za zabieg praktycznie bezbolesny, odczucia mogą się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji. Osoby o wrażliwej skórze mogą odczuwać lekki dyskomfort podczas wykonywania zabiegu w określonych partiach ciała, jeśli pojawi się on, warto poinformować o tym specjalistę. Doświadczony kosmetolog może dostosować parametry lasera do indywidualnych potrzeb pacjenta, aby zminimalizować dyskomfort.
5. Efekty depilacji laserowej
Depilacja laserowa to metoda, która zapewnia długotrwałe usuwanie owłosienia. Po zakończeniu serii podstawowych zabiegów, dla podtrzymania efektów, zaleca się przeprowadzanie zabiegów przypominających. Włosy nie rosną równocześnie. Podczas serii podstawowych zabiegów usuwane są te, które znajdują się w fazie aktywnego wzrostu. Pozostałe mieszki włosowe pozostają uśpione. Zabiegi przypominające pozwalają na usunięcie włosów, które weszły w fazę wzrostu po zakończeniu serii podstawowej. Regularne wykonywanie zabiegów przypominających pozwala na utrzymanie gładkiej skóry bez niechcianego owłosienia przez długi czas.
Częstotliwość zabiegów przypominających, kiedy należy wykonać zabieg?
W większości przypadków wystarczy jeden zabieg przypominający co 6-12 miesięcy. W niektórych sytuacjach, np. przy uwarunkowaniach hormonalnych, może być konieczne częstsze wykonywanie zabiegów.
6. Przygotowanie do usługi depilacji laserowej
- 4 tygodnie przed zabiegiem zrezygnuj z opalania na słońcu i w solarium oraz nie stosuj peelingów chemicznych w obrębie planowanego zabiegu.
- 3 tygodnie przed zabiegiem unikaj wyrywania włosów za pomocą wosku, past cukrowych kremów do depilacji, pęsety, czy depilatora (aby zabieg był skuteczny, cebulka włosa musi znajdować się w mieszku).
- 2 tygodnie przed zabiegiem nie stosuj balsamów brązujących i samoopalaczy. Odstaw również herbaty ziołowe i suplementy diety, które mają w składzie roślin fotouczulające np. dziurawiec, nagietek, skrzyp polny, rumianek, pokrzywa, bylica piołun i ruta zwyczajna. Dla pewności sprawdź, czy przyjmowane inne rzeczy przez ciebie nie mają w składzie ziół fotouczulających.
- Dzień przed planowanym zabiegiem, najlepiej wieczorem należy zgolić włoski w miejscu, które zostanie poddane depilacji. Przed pierwszym zabiegiem polecamy zostawić mały kawałek nieogolonej skóry, aby kosmetolog był w stanie, jak najlepiej dobrać odpowiednie parametry zabiegowe i by mógł sprawdzić rodzaj włosów.
- W dniu zabiegu przed planowaną wizytą warto wziąć prysznic, by czuć się komfortowo. Pamiętaj, by nie nakładać po prysznicu żadnych kremów i balsamów.
7. Zalecenia po depilacji laserowej
Bezpośrednio po zabiegu należy
- Unikać opalania się i stosowania samoopalaczy przez 2 tygodnie.
- Nie stosować kosmetyków drażniących, zawierających alkohol lub kwasy.
- Nie golić ani depilować woskiem obszaru poddanego zabiegowi.
W ciągu kolejnych dni - Nawilżaj skórę oraz stosuj kremy z filtrem SPF 50+.
- Unikaj gorących kąpieli, sauny i basenu przez 2-3 dni.
- Nie należy drapać i podrażniać skóry.
- W przypadku wystąpienia strupków, nie wolno ich zrywać.
Ogólne zalecenia
- Przez 4 tygodnie po zabiegu unikaj słońca i solarium.
- Stosuj łagodne kosmetyki do pielęgnacji skóry.
- Jeśli planujesz jakieś zabiegi kosmetyczne lub z zakresu medycyny estetycznej poinformuj osobę wykonującą o tym, że jesteś w czasie wykonywania zabiegów.
8. Przeciwwskazania do depilacji laserem
Przeciwwskazania ogólne:
- ciąża i karmienie piersią
- choroby nowotworowe
- cukrzyca
- choroby autoimmunologiczne
- aktywne infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybiczne
Przeciwwskazania miejscowe:
- stany zapalne skóry
- blizny i przebarwienia
- tatuaże
Dodatkowe przeciwwskazania:
- Stosowanie niektórych leków: niektóre leki, np. antybiotyki, mogą zwiększać wrażliwość skóry na światło i tym samym zwiększać ryzyko powikłań po depilacji laserowej.
- Metalowe implanty: w przypadku metalowych implantów w miejscu zabiegu depilacja laserowa może być niewskazana.